Így épült a Parlament: ritkán látott fotó 1893-ból

parlament építkezés
Olvasási idő kb. 3 perc

Egészen elképesztő látványt nyújt az éppen csak épülő parlament felállványozott épülete a Batthyány térről. A régi fotón azt is láthatjuk, milyen ütemben nőttek a falak.

A Mai Manó Ház dokumentációja szerint 1840-ben készült az első, nyilvánosságra is hozott fotográfia hazánkban. Ekkoriban az önálló, magyar parlament még csak kevesek álma volt. Amikor megkezdődtek az építkezések, a fényképészet is jóval elterjedtebb volt, ám mégis elvétve találni az országházról épülőfélben lévő képeket.

A magyar parlament épülete Steindl Imre terveinek megfelelően mintegy 20 év alatt épült fel. 1902. október 8-án vették használatba a képviselők. A reformkori nemzeti öntudatra ébredés hívta magával a független pesti parlament iránti igényt, melyet még 1843-ban, a pozsonyi országgyűlésen el is fogadtak. 

A parlament építését már 1843-ban elhatározták

A parlament helyszínére, az építkezési költségek várható mértéknek meghatározsára és a tervek megalkotására egy választmányt jelöltek ki. Az volt a cél ekkor, hogy a jövő évi ülésszakra el is készüljön az országház. Az épület terveivel Lechner József építészeti igazgató bízták meg, aki az MTA mai helyét szemelte ki erre a célra. Egy évvel később az új Vásárpiac tere is felmerült helyszínként. Összesen 42 pályamű érkezett be, azonban az ügy valahol elakadhatott, mert se a következő, se a későbbi években nem bírálták el ezeket. Közben elérkezett a szabadságharc ideje,

a parlamentnek pedig nemhogy az alapkövét nem helyezték le, de a tervek közt sem született döntés. 

Egészen a Bach-korszak végéig kellett várni azzal, hogy az ügy ismét napirendre kerüljön. 1880-ban, Tisza Kálmán miniszterelnökségének idején és vezetésével álltak neki ismét annak, hogy helyet találjanak a majdani parlamentnek. A Tömő térre (a mai Kossuth tér) esett az országgyűlés választása, a tervek elbírálásában pedig Tisza mellett többek között Ybl Miklós is részt vett. Az ekkor beérkezett egy pályaművel végül négyet, Steindl Imre, Hauszmann Alajos, Schikedanz Albert és Freund Vilmos, valamint Otto Wagner és munkatársai műveit díjazták. Végül ezek közül az első, a neoreneszánsz Steindl-terv valósulhatott meg. 

Az Év Irodája Konferencia & Díjátadó

Kíváncsi vagy, kié lesz idén Az Év Irodája díj? Érdekelnek a legmodernebb irodai megoldások, valamint a magyar és nemzetközi piacot meghatározó szakemberek tapasztalatai?

2025. április 30-án 15. alkalommal rendezik meg Az Év Irodája verseny legnagyobb eseményét, ahol az esti díjátadó mellett szakmai kiállítások és konferenciaprogramok is várnak rád!

Részletes program és jegyek itt.

A parlament épületéről mindenki azonnal a fővárosra asszociál. De vajon más, kevésbé híres épületekről is felismered a városokat? Teszteld tudásod ide kattintva!

Az anya, ha művész – kulturális est

Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni, majd az anyának a lánya énekesnővé való válását végéigkísérni? Milyen utat járnak most be, és mennyire hasonlítanak egymásra nőként, alkotóként?  Intim hangulat, személyes történetek, lélekig ható gondolatok, inspiráló párbeszédek!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek
OSZAR »