Modern Rómeók és Júliák – Számít még, ha a szerelmespár családja haragban van?

Kovács Eszter
GettyImages-73957783
Olvasási idő kb. 5 perc

A családi vitákról a legtöbben hosszasan tudnának mesélni. E történetek között korábban jelentős helyet foglaltak el azok, melyek az ifjú pár szülei között zajló harcról szóltak, gondoljunk csak a Rómeó és Júliára, vagy a kosztümös filmekben játszódó esetekre, ahol a legfőbb indokot a másik család anyagi helyzete okozta. De mi a helyzet napjainkban?

Hiába társas lény az ember, ahol többen találkoznak, ott biztosan kialakul valamilyen ellenségeskedés. Ez különösen igaz a szerelmi kapcsolatokra, ahol a párok óhatatlanul viszik magukkal a „csomagjukat”, vagyis a rokonaikat is. Ahogy egyre szorosabbá válik a kötelék, lassacskán megismeri egymást a két család. Ez pedig a mai napig generálhat vitákat.

Gyorsan megjelennek az ellentétek

A családi ellenségeskedések napjainkban már nem olyanok, mint régen a Montague- és Capulet-háznál, hiszen a szülők a fiatalok megismerkedéséig valószínűleg nem is ismerik egymást. Miután azonban bemutatták az örömszülőket egymásnak, rossz esetben elkezdődnek az epés megjegyzések, ez pedig kikezdheti a pár kapcsolatát. Jánosi Valéria mentálhigiénés szakember, coach és mediátor beszélt a Díványnak arról, milyen ellentétek merülnek fel manapság a családok között, és hogyan oldhatják meg a konfliktusokat.

Jelenleg a leggyakoribb vitaforrások közé tartozik, ha az egyik fél roma családból származik, esetleg külföldi, más etnikummal. Az anyagi helyzet nagy különbségei, valamint a politikai nézet eltérései is jellemzőek lehetnek. A városi-vidéki ellentét is előfordul, ha a falusi környezetből érkező feszengve érzi magát a nagyvárosban, és ezt a városi család nem is igyekszik feloldani.

Keletkezhet feszültség még kulturális különbségek miatt is, ha az egyik családnál szinte kizárólag értelmiségiek vannak, a másiknál pedig kétkezi munkások, de az értékrendbeli különbségek is kiütközhetnek.

Veszekedést kelthet, ha nem tetszik a szülőnek gyereke párválasztása
Veszekedést kelthet, ha nem tetszik a szülőnek gyereke párválasztásaWestend61 / Getty Images Hungary

A legnagyobb ellentétet azonban az váltja ki, ha a szerelmespár közül az egyik fél bántalmazó, mondja Jánosi Valéria.

Valójában mi is a probléma?

Bár a legtöbb házaspár már nem él együtt a szülőkkel, nincsenek jelen a mindennapjaikban, de ha gond van a két család között, akkor szinte ott lebegnek köztük láthatatlanul, amikor kipattan egy házastársi vita. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a szülőknek valójában nem a másik szülőpárral van problémája, még csak nem is a gyerekük választottjával, hanem a saját és a gyerekük közti kapcsolattal, hívja fel a figyelmet a szakember. Hiszen egyrészt a két család általában nem találkozik sűrűn egymással – főként, ha nem szimpatizálnak –, így nem is élesedhet ki az ellentétük. A szülő-felnőtt gyerek kapcsolatban azonban ilyen esetben mindig ott lesz az a tüske, hogy a gyerek „rossz” párválasztása kinek a hibája volt.

A szülők részéről ugyanis nehéz megtapasztalni és látni, hogy a lányuk/fiuk egy szerintük nem hozzá való társsal (és annak családjával) van együtt, legyen az akár származási, kulturális, anyagi vagy egyéb szempont. Például, ha egész életükben gondosan ügyeltek arra, hogy gyerekük a legjobb iskolákba járjon, a legmagasabb iskolai végzettéget szerezze meg, ő pedig hazavisz egy szakmunkást, hogy ő élete szerelme, azt nehezen tolerálják majd.

Csalódottságuk, haragjuk nem csak a választottra, de egész rokonságára kiterjed majd, és az már csak az érzelmi intelligenciájukon, habitusukon múlik, hogyan kezelik ezt, teszi hozzá Jánosi Valéria.

Mi hoz megoldást?

A szerelmespár számára fontos, hogy senki és semmi ne verjen éket közéjük, így amennyiben módjukban áll, törekednek a megoldásra. Ez nemcsak azért fontos, hogy a közös családi események kevesebb feszültséggel teljenek el, hanem azért is, hogy egy elhúzódó viszály ne lebegjen szellemként a kapcsolatukban.

Meghitt kapcsolathoz szükség van a családi békére
Meghitt kapcsolathoz szükség van a családi békéreDavin G Photography / Getty Images Hungary

A békességre törekvést lehetőleg további agresszió nélkül tegyék meg, hogy ne mérgesedjen el még inkább a helyzet.

A szülő részéről a fegyelmezés helyett az erőszakmentes kommunikáció vezet eredményre, például, ha beszél a saját szorongásairól, elmondja, hogy aggódik érte. Viszont azt is figyelembe kell vennie, hogy a társ a gyerek választása volt, így ezt is el kell fogadnia. Kizárólag úgy lehet fenntartani a családi békét, ha mindenki meghúzza a saját határait, hogy meddig enged beleszólást az életébe, és ehhez valóban tartja is magát, tanácsolja a szakember.

Ha még többet szeretnél tudni a párválasztásról, olvasd el ezt a cikkünket.

Az anya, ha művész – kulturális est

Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni, majd az anyának a lánya énekesnővé való válását végéigkísérni? Milyen utat járnak most be, és mennyire hasonlítanak egymásra nőként, alkotóként?  Intim hangulat, személyes történetek, lélekig ható gondolatok, inspiráló párbeszédek!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek
OSZAR »