Így szerezte vissza egy magyar a pénzét, amit csalók loptak el

ZS 7010
Olvasási idő kb. 3 perc

Perre ment az ügyfél a bankkal szemben, miután csalók lopták el a pénzét. A pénzintézet nem akart kártérítést fizetni, ám hosszas jogvita után erre kötelezte a Kúria.

Csalás áldozata lett egy bank ügyfele, miután egy, a valódira hasonlító hamis banki weboldalon megadta azonosítóit – hasonló történetet számtalanszor lehet hallani, sajnos rengetegszer esik meg emberekkel. Ez az eset azonban egy dologban különleges: az áldozat a Pénzügyi Békéltető Testülethez (PBT) fordult, végül peres eljárás lett a vége – derül ki a Bank360 beszámolójából

Miután az áldozat megadta az adatait, a csaló először csak 1 forintot utalt át a számlájáról, ám aztán az adatok segítségével megbízható partnernek állította be magát.

Így később nagy összeggel is meg tudta ismételni a terhelést anélkül, hogy ügyfélhitelesítésre lett volna szükség.

A kúria szerint nem volt súlyosan gondatlan a bank ügyfele, így kártérítést kapott a csalás után
A kúria szerint nem volt súlyosan gondatlan a bank ügyfele, így kártérítést kapott a csalás utánKamiPhotos / Getty Images Hungary

Per indult a csalás miatt a bank és a PBT között

A meglopott ügyfél a Pénzügyi Békéltető Testülethez (PBT) fordult, amely ajánlásában kezdeményezte, hogy a bankja térítse meg az ügyfél által jóvá nem hagyott fizetés összegét. Az indoklás szerint a fogyasztó súlyos gondatlansága – amely miatt a pénzintézet mentesülne a megtérítési kötelezettség alól – nem állt fenn. A PBT ugyanis úgy ítélte meg, hogy az ügyfél nem szerezhetett tudomást arról, hogy a kedvezményezettet megbízható partnerként is rögzítik, és

nem láthatta előre a további jóvá nem hagyott utalás veszélyét.

A bank azonban az ajánlás ellen perre ment: az elsőfokú bíróság a PBT-nek, a másodfokú azonban a banknak adott igazat – arra hivatkozva, hogy az ügyfél súlyosan gondatlanul járt el. A Kúria azonban hatályon kívül helyezte a másodfokú jogerős ítéletet, és helybenhagyta az elsőfokú bíróság döntését.

A Kúria indoklása szerint az ügyfél azért nem volt súlyosan gondatlan, mert nem volt tisztában a magatartása következményeivel. Fontos azonban tudni, hogy az eset egyedi, nem jelenti azt, hogy mostantól mindenki, aki kibercsalás áldozatává válik, kártérítést kap. A Kúria ugyanis hangsúlyozta: nem általánosságban, hanem egyedi esetenként kell megvizsgálni, hogy egy ügyfél magatartása szándékosnak vagy súlyosan gondatlannak minősül-e.

Múzsák a csók után irodalmi est

Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni.A könyvben szereplő nők történeteiről Bálint Lilla szerző mesél, míg Hernádi Judit egy-egy megrázó vagy felemelő könyvrészletet olvas fel. 

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek
OSZAR »