Nyugati szomszédunknál mintegy 244 gazdaságban találtak fertőzött állatot. Noha a betegség jóval kisebb gazdasági károkat képes csak okozni, mint a ragadós száj- és körömfájás, a tejárakra például így is komoly hatással lehet – derül ki az Index cikkéből.
Noha a kéknyelv betegség leginkább a juhokat érinti, a szarvasmarhákra is hatással van: az állatok erős fájdalmat éreznek, a tehenek a betegség ideje alatt kevesebb tejet adnak – ez egész Európában hatással lehet a tej árára. Általában az állatok mintegy negyede pusztul el a fertőzés miatt.

Súlyos fájdalmakkal jár az új fertőzés
Jó hír, hogy a betegség ellen létezik védőoltás, ám az ideális 80 százalékos átoltottság még messzi cél csak Christian Zainzinger gyógyszergyári állatjóléti szakértő szerint.
Az embereknek szerencsére nem kell tartaniuk a fertőzéstől.
A kéknyelv betegség vírusát a törpeszúnyogok hordozzák, csak a rovarok csípésével terjed, haszonállatról haszonállatra nem. Hazánkban 2014-ben volt komolyabb járvány, akkor Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád és Tolna vármegyékben is megfertőződtek állatok. A betegség tünetei között láz, vérzés és fekélyesedés a száj és orr nyálkahártyán, fokozott nyálzás, orrfolyás és kötőhártya-gyulladás, duzzadt száj és nyelv, sántaság, (a lábvégek ugyanis vizenyőssé válhatnak és kifekélyesednek), bágyadtság és lesoványodás, hasmenés, hányás és tüdőgyulladás, valamint a vérkeringési zavarok miatt a nyelv kékes elszíneződése szerepelhetnek – utóbbiról kapta a fertőzés a nevét.

Múzsák a csók után irodalmi est
Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni.A könyvben szereplő nők történeteiről Bálint Lilla szerző mesél, míg Hernádi Judit egy-egy megrázó vagy felemelő könyvrészletet olvas fel.
hirdetés