A tudósokat régóta foglalkoztatja a kérdés, vajon melyek az emberi tűrőképesség határai. Most Lewis Halsey, a Roehamptoni Egyetemen professzora meghatározta a felső értéket. Az a pont, ahol a dolgok kezdenek komolyan veszélyessé válni, ha az emberi hőtűrésről van szó, 40–50 °C. A fordulópontot a nyugalmi anyagcsere sebessége határozza meg, amely az új felfedezés szerint magasabb lehet a rekkenő hőségben.
Az élőlények arra törekszenek, hogy minimális energiabefektetéssel tartsák fenn a szervezet egyensúlyát. Ennek megvan a maga ideális hőmérséklete is. Ha e fölé megyünk, a magas hőmérséklet magasabb metabolikus energiaköltségeket is jelent. Ez már befolyásolja többek között a szív egészségét is. Az ember tehát 40–50 Celsius-foknál magasabb hőmérsékletet már nem képes tartósan elviselni, tulajdonképpen belebetegszik. Épp ezért aggasztó látni a tendenciát: bolygónkon a mért hőmérséklet egyre kritikusabban alakul, az idei nyár lehet minden idők legmelegebb időszaka a Földön, 120 000 évre visszamenőleg. Még este sem vagyunk biztonságban, éjjel ugyanis még veszélyesebb lehet a nagy meleg.

Az anya, ha művész – kulturális est
Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni, majd az anyának a lánya énekesnővé való válását végéigkísérni? Milyen utat járnak most be, és mennyire hasonlítanak egymásra nőként, alkotóként? Intim hangulat, személyes történetek, lélekig ható gondolatok, inspiráló párbeszédek!
hirdetés