Letarolt néhány kéményt a budapesti versenyen, de megnyerte a világ első női pilótája

GettyImages-2629880
Olvasási idő kb. 4 perc

Mindannyian ismerünk olyan embereket, akik, ha a fejükbe vesznek valamit, nem tágítanak, míg el nem érik céljukat, meg nem valósítják az álmukat. Őket jobb esetben szenvedélyesnek, odaadónak, elkötelezettnek, rossz esetben makacsnak, törtetőnek tituláljuk.

Hogy Raymonde de Laroche-ra melyik jelző illik jobban, azt az olvasóra bízom, de egy biztos: ezt a fiatal nőt a repülés izgalma éltette attól a pillanattól fogva, hogy először a felhők közé emelkedett.

Szerelem első repülésre

Amikor Wilbur Wright, az idősebbik Wright-fivér Franciaországba látogatott 1908-ban, hogy Le Mans közelében bemutassa találmányukat, az attrakció után felajánlotta a közönség hölgy tagjainak, hogy elviszi őket egy próbarepülésre. Raymonde de Laroche kapva kapott az alkalmon. Az akkor még színésznői karrierjét egyengető lányt lenyűgözte a repülés, és bár ez a „kapcsolat” tragikus véget ért, de Laroche mindent elsöprő elszántsággal vetette bele magát a szerelmi viszonyba. 

Színésznőből lett pilóta
Színésznőből lett pilótaHulton Archive / Getty Images Hungary

1909-ben az akkor 23 éves fiatal nő rávette Charles Voisin francia pilótát, hogy tanítsa meg őt repülni. A Voisin-testvérek repülőgépe együléses volt, így a tanítvány egyedül irányította azt, az oktató pedig a földről adta az utasításokat. Az első órán de Laroche-nak mindössze annyi lett volna a feladata, hogy elvezesse a gépet a repülőtér egyik végéből a másikba, onnan visszahúzták volna a kiindulópontig, de semmilyen körülmények között nem szállhatott volna fel

Természetesen de Laroche nem tartotta be az utasításokat, kinyitotta a szelepeket, és hozzávetőleg 4,5 méter magasságba emelkedett. Harry Harper, egy brit riporter, aki szemtanúja volt az eseményeknek, így írta le a látottakat:

„A repülő néhány száz méteren keresztül átszelte a levegőt, majd lágyan leereszkedett, és visszagurult.”

A pilóta mindenkit lenyűgözött

1910. március 8-án de Laroche volt az első nő, aki megkapta a pilótaengedélyt. Nem is vesztegette az idejét, hamarosan Szentpétervárra ment, ahol lenyűgözte II. Miklós cárt és a közönséget is. A következő állomás Budapest volt, ahol ugyan néhány kéményt lerombolt, de elsőként ért célba de Laroche. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ő volt az egyedüli versenyző, mert senki más nem vállalkozott a közel 110 km-es távra

De Laroche pilótaigazolványa
De Laroche pilótaigazolványaHulton Archive / Getty Images Hungary

A gyakorlás és a versenyek során de Laroche több balesetet is szenvedett, volt köztük olyan is, ahol egy hajszálon múlt az élete, de megmenekült. Sajnos nem ez volt a helyzet 1919 júliusában, amikor a Le Crotoy repülőtéren elvitték egy tesztrepülésre. A leszállásnál a gép pörögni kezdett, majd a földbe csapódott. A 33 éves pilótanő a helyszínen meghalt. 

Bár élete tragikusan rövid volt, elképesztő eredményeket ért el, megdöntötte a női pilóták magassági rekordját közel 4800 méterrel. Emlékét ma is őrzi egy szobor, amelyet a párizsi Le Bourget reptéren állítottak fel a tiszteletére. 

Ha érdekel egy magyar világrekorder pilóta története is, ezt a cikket ajánljuk figyelmedbe

Az anya, ha művész – kulturális est

Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni, majd az anyának a lánya énekesnővé való válását végéigkísérni? Milyen utat járnak most be, és mennyire hasonlítanak egymásra nőként, alkotóként?  Intim hangulat, személyes történetek, lélekig ható gondolatok, inspiráló párbeszédek!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek
OSZAR »