Új korlátozást vezettek be a repülőkön, népszerű eszköz került tiltólistára

Suhajda Zoltán
27959732
Olvasási idő kb. 6 perc

A hordozható akkumulátorok – power bankek – népszerűek és praktikusak, de veszélyesek is lehetnek, ezért több légitársaság korlátozásokat vezetett be.

Szigorította a külső akkumulátorokra vonatkozó szabályait több légitársaság, miután egyre gyakoribb, hogy power bank okoz tüzet a repülőgépek fedélzetén. Egyelőre csak az ázsiai légitársaságok korlátozzák okostelefonok vésztöltőjeként ismert eszköz használatát, de a biztonsági kockázatok miatt érdemes odafigyelni a veszélyekre.

Súlyos tűzeset után döntöttek a korlátozásról

A lítiumion-akkumulátorokkal kapcsolatos szigorításról azután döntöttek, hogy idén január 28-án a dél-koreai Gimhae nemzetközi repülőtéren tűz ütött ki az Air Busan légitársaság Airbus A321-es gépén. Mind a 176 utast sürgősen evakuálni kellett, hét személy megsérült, a lángok pedig hatalmas pusztítást végeztek, a gép törzsének csaknem fele leégett. Az esetet vizsgáló szakértők megállapították, hogy a tüzet egy power bank okozhatta, amely a sérült szigetelése miatt kigyulladt. 

A korlátozást azután vezették be, hogy egy power bank miatt tűz ütött ki az Air Busan Airbus A321-es gépén január 28-án
A korlátozást azután vezették be, hogy egy power bank miatt tűz ütött ki az Air Busan Airbus A321-es gépén január 28-ánYonhap News Agency / Reuters

A baleset után Dél-Koreában az összes belföldi légitársaságra érvényes korlátozást vezettek be márciustól: tilos power banket és e-cigarettát a fej fölötti poggyásztartóban elhelyezni, az eszközöket az ülés alá vagy az ülés zsebébe kell tenni.

Az új szabályozás szerint repülés közben nem szabad a hordozható akkumulátorokat tölteni, például a repülőn található USB-csatlakozókon keresztül.

De nem csak Dél-Koreában léptek életbe a vésztöltőkre vonatkozó korlátozások. A CNN szerint március 15-től a Thai Airways is megtiltotta a power bankek használatát a fedélzeten, áprilistól pedig a Singapore Airlines járatain is bevezették a szabályt. Ugyanilyen szigorításról döntött az Air Asia, valamint Tajvan három vezető légitársasága, az EVA Air, a China Airlines és a Uni Air, Hongkong légügyi hatósága pedig április 7-től tiltja a power bankek használatát.

Miért veszélyesek power bankek?

A lítiumion-akkumulátorok önmaguktól is meggyulladhatnak, de táplálhatják a már meglévő tüzet. A tűzveszély fokozódik, ha a power bank sérült, megduzzadt vagy gyártási hibás, esetleg túltöltött vagy túlmelegedett. 

A gyorsan merülő okostelefonok és az egyre szaporodó kütyük mellett azonban az utasok érthetően ragaszkodnak a vésztöltőkhöz. A tűzveszélyt úgy lehet csökkenteni, ha a power bank érintkezőit leragasztják szigetelőszalaggal, vagy külön tokban szállítják. Ezeket az óvintézkedéseket egyébként Dél-Koreában meg is követelik az utasoktól. 

Most akkor nem vihetek fel power banket a repülőre? 

Egyelőre csak az ázsiai légitársaságok szigorították a hordozható akkumulátorok használatát, és arról náluk sincs szó, hogy tilos lenne a vésztöltőket felvinni a repülőre. 

A power banket fel lehet vinni a repülőre kézipoggyászként, de használatát egyes légitársaságok korlátozhatják
A power banket fel lehet vinni a repülőre kézipoggyászként, de használatát egyes légitársaságok korlátozhatjákF.J. Jimenez / Getty Images Hungary

A többi légitársaság – beleértve azokat is, amelyekkel a magyarok leggyakrabban utaznak – általában csak azt írja elő, hogy lítiumion-akkumulátorokat tilos a feladott poggyászba tenni, kizárólag a kézipoggyászban szállíthatók. Az is viszonylag általános szabály, hogy milyen kapacitású power bank vihető fel a repülőre: többnyire a teljesítménye nem haladhatja meg a 100 wattórát (Wh). Ez az átlagembernek nem sokat mond, mert a külső akkumulátorok kapacitását főként milliamperórában (mAh) adják meg. 

Anélkül, hogy a részletekbe belemennénk, a 100 wattóra nagyjából 27 000 milliamperórának felel meg. Ilyen teljesítményű power banket csak kevés utas hord magánál, már csak azért is, mert a súlya meghaladja a fél kilót. 

A legelterjedtebb, 10 000 milliamperórás vésztöltők 40 wattot tesznek ki, vagyis bőven a határérték alatt vannak, és még a kétszer ekkora power bank sem jelent gondot.

A pontos feltételekért utazás előtt nem árt megnézni az adott vállalat szabályzatát.

Néhány repülőtéren enyhítettek a gyűlölt szabályon

A power bankekekre vonatkozó szigorítással párhuzamosan több légikikötő enyhített a biztonsági ellenőrzés szabályain. Április elejétől például az angliai Gatwick repülőtéren az utasoknak nem kell kivenniük a kézpoggyászból az elektronikus eszközeiket és a folyadékokat. Az viszont nem változott, hogy egyenként legfeljebb 100 milliliteres tárolókban vihetők át a folyadékok a biztonsági ellenőrzésen – számolt be a BBC.

Néhány repülőtéren már nem kell kivenni a kézipoggyászból az elektronikus eszközöket és a folyadékot
Néhány repülőtéren már nem kell kivenni a kézipoggyászból az elektronikus eszközöket és a folyadékotAzmanL / Getty Images Hungary

A könnyítés annak köszönhető, hogy a csomagok átvizsgálásához új CT-szkennereket használnak, amelyek képesek a molekuláris szerkezet elemzésére, és annak megállapítására, veszélyes-e a poggyász tartalma. Ezek a berendezések ugyanazt a komputertomográfiás technológiát használják, mint az orvosi szkennerek.

Más brit repülőterek, köztük Birmingham, Bristol, London City, Luton és Southend már átvették a folyadékokra és az elektronikus eszközökre vonatkozó enyhébb szabályt, és várhatóan további légikikötők követik a példájukat. Az Amszterdam Schiphol repterén már évek óta ez a gyakorlat, de amíg nem lesz mindenhol újfajta átvizsgálás, utas legyen a talpán, aki tudja, mikor kell kipakolnia a holmikat a biztonsági ellenőrzés előtt, és mikor nem. 

A repülés sok izgalmat és kulisszatitkot rejt, például tudod, hogy mi történik, ha repülés közben nem használod a repülő üzemmódot a telefonodon?

Az anya, ha művész – kulturális est

Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni, majd az anyának a lánya énekesnővé való válását végéigkísérni? Milyen utat járnak most be, és mennyire hasonlítanak egymásra nőként, alkotóként?  Intim hangulat, személyes történetek, lélekig ható gondolatok, inspiráló párbeszédek!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek
OSZAR »