Ez a vers volt Weöres Sándor „csajozós” szövege

HUNYADI 28 0770
Olvasási idő kb. 4 perc

Nem csupán a népköltészetben találunk példát arra, amikor növény, például gyümölcs vagy virág szimbolizálja a szerelmet, a szerelmeseket. Weöres Sándor A galagonya című verse is szerelmes vers annak ellenére, hogy verselése, ritmusa, hangulata játékos. Ráadásul a Kossuth- és Baumgarten-díjas magyar költő, író, műfordító ezt a költeményét többször is előhúzta a tarsolyából, ha meg akart hódítani egy nőt.

De vajon kik voltak azok az imádott hölgyek, akikért őszi éjjel olyan nagyon izzott a versben szereplő, a mulandó élet csodáját és a magányt egyszerre jelképező galagonyabokor?

„Azt a verset, azt ott magának írtam” – mondta Weöres Sándor Polcz Alaine-nek

„Kopogtak és belépett az ajtón egy alacsony vékony fiatalember, szürke, kicsit piszkos overallban, a haja kócos, és az arcán is valami szürke folt, mintha hamu vagy sárfolt lenne. Mint egy rakodómunkás vagy utcaseprő... ...megállt tétován az ajtóban, egyik lábáról a másikra nehezedik, kicsit oldalt hajtja a fejét és megszólal vékony, kisfiús hangon: »A főigazgató urat keresem... Csak a kötetemet hoztam el neki... Weöres Sándor vagyok.«”– Így idézte fel a költővel való első találkozását Visszaemlékezés Weöres Sándorra című írásában Polcz Alaine pszichológus-írónő. 

Weöres Sándor az imádott nők közül Károlyi Amyt választotta feleségéül
Weöres Sándor az imádott nők közül Károlyi Amyt választotta feleségéülFortepan / Németh László Társaság

Az ő beszámolójából ismerjük a A galagonya című vers egyik történetét is. Visszaemlékezésében egyebek között arról is ír, hogy miután grafológiával foglalkozott, megkérte az ifjú Weörest, hogy írjon neki pár sort, és írja is alá a kézírást. Ekkor a múltidéző könyv szerint a költő a következőképpen cselekedett: „…Odament az íróasztalomhoz, föltérdelt a székemre, s félig hason fekve az íróasztalon, előhúzott a zsebéből egy irkát, olyat, amilyenbe gyermekek szoktak írni. (Nem emlékszem, hogy vonalas vagy kockás volt-e.) S elmerülten írni kezdett. Nem akartam zavarni, csöndben oldalt álltam. Aztán fölnézett, lemászott az asztalról, lelépett a székről, és talpra állt. Kitépett egy lapot a füzetből, átadta: »Ezt most írtam magának.« Néztem, egy vers volt: GALAGONYA Őszi éjjel / izzik a galagonya, / izzik a galagonya / ruhája.” 

Minderre egy későbbi, az első találkozás után csaknem fél évszázaddal, egy Weöressel és Polcz Alaine-nel készült páros interjúban a költő így vallott:

„Alaine, tudja, hogy én szerelmes voltam magába, mindjárt, abban a percben, amikor megláttam? Azt a verset, azt ott magának írtam.”

A galagonyával több nő szívét is meghódította Weöres Sándor

A fentiek ismeretében elmondhatjuk, hogy A galagonya egy szerelmi vallomás, amit Polcz Alaine-nek írt a 20. század egyik legjelesebb magyar költője. Igen ám, de maga Weöres több interjúban is megemlítette, milyen sokáig írta ezt az állítólag Polcz Alaine íróasztalán megszületett verset. Elmondása szerint a költemény első változatát 1933 táján jegyezte le, és csaknem tíz évvel később öntötte végleges formába, mielőtt a verset az 1944-ben megjelent Medúza című verseskötetében publikálták volna. 

Polcz Alaine férjével, Mészöly Miklóssal
Polcz Alaine férjével, Mészöly MiklóssalHeti Válasz, 2017 / Arcanum adatbázis

Mint később azonban kiderült, ez az évtizednyi idő nem csupán arra volt elegendő, hogy a vers érlelődjön, elnyerje végleges formáját. 

Weöres ugyanis több hölgyismerősét, így Polcz Alaine-t is, azzal kápráztatta el, hogy a verset mint egy szerelmi vallomást ott, akkor, a találkozásuk pillanatában írta le.

A költő és az írónő első találkozása, a visszaemlékezés szerint 1946-ban volt, ami egyúttal azt is jelenti, hogy ekkorra az íróasztalon hasalva megszülető vers, ami a villámcsapásszerű szerelmet szimbolizálja, már régóta ott volt Weöres Sándor költői tarsolyában.

Kétféle szerelmi vers létezett a 16. században: az egyik nyersebb, szókimondóbb, a másik finomabb, udvarló típusú. Azóta a bonyolult érzelmeket egyre bonyolultabb művészi formákba öntötték költőink. Olvasd el a magyar irodalom alkotásaiból készült válogatásunkat, melyben a nőkhöz és a megélt érzelemhez is kegyetlen módon viszonyuló versek közül idézünk meg néhányat.

Az anya, ha művész – kulturális est

Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni, majd az anyának a lánya énekesnővé való válását végéigkísérni? Milyen utat járnak most be, és mennyire hasonlítanak egymásra nőként, alkotóként?  Intim hangulat, személyes történetek, lélekig ható gondolatok, inspiráló párbeszédek!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek
OSZAR »