A nőstény ásódarazsak meglepő mentális képességekkel gondoskodnak utódaikról, állítja a University of Exeter kutatócsoportja. A darazsak minden petéjük számára külön kis alagutat ásnak a homokba, amelyet hernyókkal töltenek meg. Ezután néhány nap múlva visszatérnek, hogy újból élelemmel lássák el fejlődő utódaikat.
A darazsak valóban emlékeznek
A kutatás során megfigyelték, hogy a nőstények képesek akár kilenc fészek pontos helyét is megjegyezni, még akkor is, ha ezek sok száz, egymásba fonódó másik fészek között helyezkednek el. Emellett a darazsak a fiókákat életkor szerint etetik, sőt, a sorrenden változtatnak, ha egy elpusztul, vagy késleltetik az etetést, ha egy korábban több táplálékot kapott.

Az eredményeink azt mutatják, hogy ezeknek az apró rovaroknak a mini agya meglepően összetett ütemezési döntésekre képes
– mondta Jeremy Field professzor. Az szakember azt is kiemelte, hogy egy ilyen kis méretű lény nem tud ennyire bonyolult dolgokat véghezvinni, pedig még az embereknek is kihívást jelentene ennyi információt nyomon követni.
A kutatás helyszíne az angliai Surrey egyik hangafüves területe volt, ahol a darazsak hernyókra vadásztak. A fészkek közötti hasonlóság ellenére a nőstények rendkívül ritkán tévesztették el a célfészket: a vizsgált 1293 élelmiszer-szállításból csupán 1,5 százalék került más nőstény fészkébe.
Ha kíváncsi vagy rá, mely rémisztő, de védett rovarral találkozhatsz a kertedben, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is.

Múzsák a csók után irodalmi est
Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni.A könyvben szereplő nők történeteiről Bálint Lilla szerző mesél, míg Hernádi Judit egy-egy megrázó vagy felemelő könyvrészletet olvas fel.
hirdetés